Skip to content

Soovitused liugustega garderoobisüsteemide planeerimisel

  • by

Garderoobi (kapi) asukoht ja selle üldmõõdud

  1. Garderoobikapi plaani loomisele eelnevalt tuleks kindlasti sügavalt läbi mõelda, kuhu planeeritav kapp paigaldatakse ja mis mõõtudega see olla võiks. Kas on tegu magamistoa- või esikukapiga, või hoopis omaette garderoobitoaga? Mis on garderoobikapi otstarve, ehk mis riided ja muud esemed planeerite garderoobikappi ära paigutada? Kas on vajalik sahtlite olemasolu või eelistate pigem korve? Kui palju planeeritakse kappi riidepuutorudele paigutada riideid ja mis kõrguses need olema peaks? Kui palju on teil üldse ruumi garderoobikapi jaoks? Samuti on oluline teada, mis on teie eelarve?
  2. Garderoobikapi kogusügavus koos ustega võiks olla vähemalt 600mm ja võimalusel rohkemgi, kuid soovitatavalt mitte üle 800mm, kuna siis on juba väga raske riiulite tagumisele osale ligi pääseda. Kuna riiuleid ja sahtleid saab üldjuhul toota erinevate sügavustega ja korve on samuti erinevates sügavustega (400mm ja 500mm), siis enim mõjutab kapi sügavust just riputatavate riiete jaoks vajalik ruum kapi uste ja tagaseina vahel.
  3. Juhul, kui ruumi mõõtmete tõttu ei ole võimalik nii suurt sügavust jätta, siis soovitame kasutada välja tõmmatavaid riidepuutorusid, mis annab võimaluse riidepuutoru kapist välja tõmmata ja siis riideid hõlpsalt üksteise taha riputada.

  GARDEROOBI LAHENDUS JA ÜLESEHITUS

  1.  Riiulisüsteemi koostamisel looge esmalt ülevaade, mida kapis hoidma hakatakse, selle alusel saate teha plaani, kui palju on vaja riiuleid, korve torusid jne.
  2. Riiulid on soodsaim lahendus garderoobisüsteemi loomiseks, need asendavad lihtsasti korve ja sahtleid ning on hinnalt soodsamad.
  3. Korve soovitame kasutada T-särkide, voodipesu, saunalinade, sviitrite jne. hoidmiseks. Kõrgema servaga korvid võiksid olla suuremate esemete hoidmiseks, nagu tekid, padjad jne;  madalamad korvid aga väiksemate asjade hoidmiseks.
  4. Sahtleid soovitame kasutada peamiselt sukkade, sokkide, kinnaste, sallide ja väikese pesu hoidmiseks.

Garderoobisüsteemi materjali valik
 

  1. Garderoobikapi küljeseinad, riiulid, laed ja vaheseinad võib teha kas 18mm või 28mm paksusest melamiinplaadist (mõned materjalid ka 25mm). Üldjuhul on 18mm paksuse plaadi tugevus ja vastupidavus piisavalt hea kogu garderoobikapi tootmiseks. Samas on võimalik kas disaini või erilahenduste puhul kasutada osaliselt või täielikult paksemat plaati. Tihti soovivad kliendid kas siis küljeseinad ja/või kapi lae teha paksusega 28mm, kuna nii sobib kapp paremini kaasaegse massiivse disainiga.
  2. Kuna materjalivalikus on meil üle 10-ne erineva 18mm materjali tooni, neli 25mm paksust ja kaheksa 28mm paksust toonis siis ilmselt ilmselt leiab pea iga klient omale kodusesse interjööri sobiva materjalitooni.
  3. Tihti valitakse nähtavad kapiküljed ja liuguksed interjööriga sobivaimas toonis, kuid liuguste taha peitu jäävate osade (vaheseinte, riiulite ja sahtlite) jaoks valitakse mõni soodsama hinnaklassi materjal (näiteks sobib sel juhul hästi ühevärviline valge või titaan jne.). See on eriti levinud meie põhjanaabrite juures Soomes. Sama soovitame ka Eesti klientidele kel on piiratud rahalised võimalused ja soov pisut raha kokku hoida.
  4. Kindlasti oleks mõistlik valida tootja kes pakub pehmelt sulguvate siinidega sahtleid, mis on tänapäevase garderoobisüsteemi kvaliteedi märk. Samuti toodab L-UKS oma sahtleid 100% avanevate ja pehmelt sulguvate siinidega, mis annab eriti hea ligipääsetavuse sahtlites olevatele asjadele ja tagab mugava kasutuse pikkadeks aastateks.
  5. Korvid ja riidepuutorud on saadaval nii valgete kui hõbedastena.


Soovitatavad erinevad mõõdud kapi sees
 

  1. Riiulite kõrgused võiksid olla ca 25 – 35cm. Madalamate vahede kasutamine on ebamugav, eriti suurema sügavusega riiulite puhul; kõrgemad vahed aga raiskavad lihtsalt ruumi Teie kapis.
  2. Riiulite paremaks mahutavuseks on välja töötatud välja tõmmatavate riiulite ja reelingriiulite süsteemid. Neid tooteid on võimalik kappi tihedamalt üksteise kohale paigutada, võites sellega olulisel määral juurde kapi mahutavust. Välja tõmmatavate riiulite ja reelingriiulite vahe võiks olla ca 20cm.
  3. Üldjuhul soovitame planeerida riiulite maksimaalseks pikkuseks kuni 80cm. Riiulid pikkusega üle 100cm tuleks altpoolt toestada püsttoru või vaheseinaga.
  4. Riputatavate riiete jaoks on vajalik, et kapi sügavus oleks minimaalselt 50cm. Nii mahuvad riided mugavalt riidepuu abil rippuma ja ei sega liuguste liikumist.
  5. Riidepuutorusid võib püsttoru abil panna kahele tasandile. Ülemine toru kõrgusele ca 1,9-2,0m. kõrgusele ja teine selle alla kõrgusele ca 1m. põrandast.
  6. Lühemaid riideid saab riputada üldjuhul 90 -100cm kõrgusel asuvale torule. Pikemate riiete  (mantlid, kleidid, jne.) jaoks soovitame jätta kõrguse ca 140-160cm.
     
  7. Riidepuutorud pikkusega üle 120cm tuleks keskelt toestada püsttoruga. See väldib riidepuutoru riiete raskuse all kõveraks paindumise.
     
  8. Esikukappi soovitame jätta kindlasti ühe pikemate riiete osa, külaliste riiete tarvis. Riidepuutoru võiks asetseda ca 170 – 200cm kõrgusel sõltuvalt teie kasvust ja ruumi võimalustest.
    Juhul kui panete riidepuutoru kõrgusele 180cm põrandast, jääb sellele rpiutatud riiete alla põrandale veel ruumi jalatsite asetamiseks.
  9. Pikemate riiete toru alla võib jätta tühja ruumi, kuhu saab hõlpsasti näiteks talvesaapad karpidega suveperioodiks hoiule panna. Samuti võib seal kasutada mitmel tasandil kingareelinguid või väiksema sügavusega riiuleid, millele kingi asetada.
  10. Sahtlite ja välja tõmmatavate reelingriiulite asukoht võiks olla ca  5 – 150cm kõrgusel põrandast.


Garderoobiosade paigutus

  1. Sahtlite, korvide, välja tõmmatavate riiulite, reelingriiulite ja muude välja tõmmatavate furnituuridega tuleb kindlasti silmas pidada asjaolu, et need liuguste tagant kindlasti ka välja saaksid käia.
  2. Korvid, reelingriiulid ja sahtlid on mõttekas planeerida samasse riiulipüstakusse. Sahtlid on mõttekas paigutada kapi äärtesse ja nende asukoht võiks olla ca  5 kuni 150cm kõrgusel põrandast.
     
  3. Korvide ja sahtlite kinnitamine toa seina külge ei ole mõttekas ja üldjuhul ka võimalik. Alati on parem sinna lisada kapi küljesein, kuna toa seinad võivad olla kõverad ja ebasümmeetrilised ja siis ei pruugi korvid ja sahtlid korralikult liikuda. Otse toa seina külge võib kinnitada mõne üksiku riiuli või siis riidepuutorud.
  4. Korvide alla on soovitatav lisada lisariiul, mis hoiab küljeseinad paralleelsed ja see lisab korvidele parema liikuvuse. Samuti ei pea siis küljeseinu kinnitama kruvidega toa põranda külge.
  5. Kui sahtel asetseb madalal peaaegu vastu põrandat, siis on vajalik sahtli alla lisada sokkel (ca 5cm) või vähemalt riiul, et sahtli esipaneel sahtlit avades vastu põrandat ei läheks.
  6. Lisaks võib ruumi parema ära kasutamise ja riiete heade hoiutingimuste eesmärgil kasutada kapis kingakorve, kingareelinguid, püksiriputeid, lipsuhoidjaid ja miks ka mitte ka nagisid või välja tõmmatavaid koristustervete hoidjaid ja peegeid.
  7. Kui on tegu magamistoas asuva garderoobikapiga, siis on mõttekas jätta kappi ka koht tolmuimeja, triikimislaua ja kokkupandava pesukuivatusresti jaoks. Selleks tuleks need ära mõõta ja vastavalt sellele see ruum kapis eraldada. Vahel on ka kasulik kapi ja nishi- või toaseina vahele jätta ca 20mm laiune riiuliteta osa, kuhu on mugav panna pikemad esemed nagu suusad või koristustarbed jne.
  8. Kui garderoobi jaoks on olemas nish või eraldi garderoobituba, siis enamasti ei ole mõttekas külje ja vaheseinu teha täpselt toa laeni. Piisab, kui need on ca 2 – 2,1m kõrgused nii, et ülespoole tekib üks suur, kogu kapi laiuses olev riiul. Sinna on samuti mugav paigutada erinevaid pikemaid ja suuremamõõtmelisi asju (näiteks kohvrid, talvesaabaste karbid, sporditarbed jne.)
  9. Kui on olemas garderoobinish ja selle ette on planeeritud liuguksed mis kinnituvad toa lae ja põranda vahele ja asetsevad kapi küljeseinte (või ka nishiseinte) vahel, siis võib riiulisüsteemile sarnaselt eelmisele punktile jätta vaheseinad ainult kuni kõrguseni ca 2 – 2,1m
  10. Juhul kui kapile on planeeritud lagi, siis tuleks selle puhul arvestada maksimaalseks laiuseks ilma vahetoeta kuni 1 m. 


LIUGUKSED GARDEROOBIKAPI OSANA

  1. Liuguksed on sobivaim ja tänapäeval levinuim garderoobikapi uste lahendus kuna liuguksed ei vaja avamiseks kapi ette ruumi. Liuguste jaoks on vajalik jätta kapi kogu sügavusest vähemalt 10cm. Nii saavad uksed vabalt liikuda ja ei ole ohtu, et need vastu riiuleid või kapi vaheseinu käima hakkaksid.
  2. Ühe kapi liuguksed on soovitatav teha võrdsete laiustega.
  3. Liuguste laiused võivad varieeruda ca 50cm – 1,5m (harvemini ka kuni 2,0m) Liuguste mõistlik laius on üldjuhul ca 70cm – 1m.
  4. kõrgused üldjuhul 2 – 2,7m, (vahel ka alla 2m ja harvemini üle 2,7m).
  5. Suuremate uste jaoks tuleks kasutada jäigemaid liuguste küljeprofiile. L-UKS kasutab väga laia valikut erinevate tugevuste ja väljanägemistega liugusteprofiile.
  6. Liuguste arvu planeerides ja nende laiust arvestades tuleks arvesse võtta ka kapi riiulite ja vaheseinte paiknemist. Hea oleks planeerida vaheseinad liuguste ülekatetega enamvähem samasse kohta. Riiulisüsteemi planeerides tuleks arvesse võtta, et nii on võimalik kõige hõlpsamini ja mugavamalt riiulitele ja riietele ligi pääseda.
  7. Kaasaegsete liuguste pea lahutamatuks osaks on ka liugustele paigaldatud nn. pehme sulgumise süsteem, mis võimaldab liuguksi mugavamalt sulgeda. Pehme sulgumise süsteem peatab liugukse liikumise enne ukse jõudmist kapi küljeseina või toa seina vastu ja sulgeb seejärel ukse vaikselt ja mugavalt.
  8. Jaotatud peegliga liuguste puhul tuleks arvestada, et peegel võiks alata põrandast ca 40-50cm kõrguselt, siis näeb igas pikkuses täiskasvanud inimene ennast täispikkuses.

Liuguste materjalivalikus on 4 olulist kriteeriumi:

  1. Liuguste profiili materjali puhul tuleks kindasti eelistada alumiiniumprofiiliga liuguksi, konkurentide pakutavate plekkprofiiliga liuguste asemel, kuna alumiinium ei roosteta, ei paindu ja säilitab paremini oma kuju läbi aja. See kõik teeb liugukseporfiilid vastupidavamaks, tugevamaks ja mugavamaks kasutada.
  2. L-UKS pakub lisaks alumiiniumprofiiliga liugustele ka melamiin ja spoonprofiiliga liuguksi erilisema disaini saavutamiseks.(vt PARON, PARON EXTRA)
  3. ÜLIOLULINE on liuguste rataste kvaliteet, kuna rattad on peamised kuluvosad  ja seepärast peavad need olema kindlasti metallist kuullaagritel ja kõrge kvaliteediga.
  4. Liuguste sisu materjal ehk siis lai valik peegleid, klaase, mealmiine, spoone, bambuseid ja muid materjale, millede omavaheline kombineerimine erilise disainiga liuguste saavutamiseks on eelkõige tellija fantaasia vili.